Judo jest sportem kontaktowym dlatego wybierając strój, w którym będziemy trenowali warto wybrać kimono, które jest przeznaczone do judo. Na co zwrócić uwagę wybierając kimono do judo?

 

Rozmiar

Kimono do judo musi być o 10 – 15 cm większe w stosunku do wzrostu trenującego. Mając wzrost 185 cm trzeba kupić kimono na 195 – 200 cm. Dlaczego rozmiar ma tak duże znaczenie? Odpowiednia mobilność w trakcie treningu jest niezbędna. Zbyt dopasowane kimono do judo będzie krępowało ruchy oraz utrudniało wykonywanie ćwiczeń.  Strój, który będzie za duży będzie nieustannie się rozwiązywał utrudniając trening. 

 

Najważniejsze jest wytrzymałość

Kimono do judo musi być z materiału o grubym splocie. Trwałość, wytrzymałość na ciągnięcie, szarpanie jest niezmiernie ważna, gdyż judo jest sportem kontaktowym, w którym kimono do judo narażone jest na liczne szarpnięcia. 

 

Bardzo ważne jest wzmocnienie rękawów i kołnierza, gdyż są to miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. 

 

Kolor

Najczęściej stroje do judo są w kolorach białych ewentualnie niebieskich. Zdarza się, że na trenerzy pozwalają ćwiczyć w innych strojach. Kimono do judo na zawody bezwzględnie musi być w kolorze biały, gdyż inne kolory nie są akceptowane na zawodach.